Koncert Cithara Sanctorum

Członkowie zespołu Dobry Znak uczestniczyli w koncercie ‚Z niebieskich wyżyn – Cithara Sanctorum’. W czasie koncertu wykonano wiele kolęd i pieśni z okresu średniowiecza. Koncert odbył się w Poznaniu 6 Stycznia 2011 w Cafe Misja.

Kilka słów Andrzeja Polaszka o koncercie.
Zaczęło się tak: Pewnego razu zaprosiliśmy naszych Przyjaciół z Drużyny Księgi i Łuku „Jaźwiec”(będącej częścią Szczepu 16 Poznań Royal Rangers Polska) na kościelny piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Impreza miała się odbyć w niedzielę. Pomyślałem sobie, ze skoro całość ma mieć średniowieczny i rycerski charakter, warto byłoby zadbać również o odpowiednią oprawę nabożeństwa. Wygrzebaliśmy najstarsze pieśni z naszych śpiewników (XIV-XVI w.). Agata wzięła do ręki gitarę, a chłopaki z Jaźwca flety i bębny. Po jednej, zaledwie półgodzinnej próbie zagrali tak, że większość obecnych była przekonana, że grają razem od lat. Grzechem byłoby tak wspaniały początek pozbawić dalszego ciągu. Stąd wziął się pomysł powołania do życia jaźwcowego zespołu muzyki dawnej w składzie: Agata Polaszek (śpiew, gitara, lutnia, flet), Marysia Polaszek (śpiew, flet), Hania Polaszek (śpiew), Tomek Kruczek (gitara, flety i piszczałki rozmaite, lira), Dale Taylor (bębny) i Rafał Nowicki (bębny). Nazwę „Cithara Sanctorum” zaczerpnęliśmy z ewangelickiego kancjonału autorstwa ks. Jerzego Trzanowskiego, zwanego niekiedy „słowiańskim Lutrem”.
I tak oto, dnia 6 stycznia AD 2011 o godz. 17.00, w Cafe Misja w Poznaniu, przy ul. Gołębiej 1, odbył się pierwszy koncert zespołu „Cithara Sanctorum”. W programie znalazły się średniowieczne i renesansowe pieśni adwentowe i kolędy.

Tekst zaczerpnięty ze bloga Andrzeja Polaszka: http://andrzejpolaszek.blogspot.com/

Sty13